Kurucumuzun Mesajı

21. yüzyılın en önemli sorunu; tükenmekte olan doğal kaynaklar, su ve hızla kirlenen çevredir. 2004 yılında, gelecek nesilleri tehdit eden çevre sorunları karşısında topluma hizmet edebilme, bir şeyleri değiştirebilme fırsatını gördüm ve PlanetTEK firmasını kurdum.

Ben doğduğumda, 1960 yılında dünyanın nüfusu 4 milyarın altındaydı. Şimdi ise 7 milyar! 2050 yılında nüfus 9 milyarı geçecek. Üretim açısından dünya ekonomisi 1950’de 4 trilyon € hacminde iken bu rakam şimdi 50 trilyon €’nun üzerindedir. 12 kattan fazla olan bu artışa dünyanın çevre ve doğal kaynaklarla ödediği bedel çok büyüktür. Bu gidişle çocuklarımıza ve torunlarımıza en mükemmel teknoloji ürünleri akıllı telefonlar ve sürücüsü olmayan otomobiller bırakacağız belki ama içecek suyu, teneffüs edecek havası, temiz akarsuları olmayan bir dünya için torunlarımız bize teşekkür eder mi acaba?

Doğal kaynakların en değerlisi olan suyu korumak, atıksuları arıtarak tekrar kullanabilmek için Avrupa, ABD ve Kanada’da yaygın olan ancak ülkemizde bilinmeyen biyodisk teknolojisiyle paket biyolojik arıtma sistemlerinin %100 yerli imalatını yapmaya karar verdim. Bu teknoloji %90’a yakın daha az
enerji sarfediyor, az yer kaplıyordu. Koku ve gürültüsü yoktu. Bakımı kolaydı.

Ülkemizde ve Dünyada Atıksu Arıtma sistemlerinin çalıştırılmasının önündeki engelleri kaldıran mükemmel bir teknolojinin ürünü PlanetDISK® işte böyle doğdu!

Firmamızın ismini TEK GEZEGEN anlamına gelen PlanetTEK koydum.

Yaşayabileceğimiz tek yer olan Gezegenimizde temiz su kaynakları o kadar hızlı tüketiliyor ve kirletiliyor ki; “Bir gün her şey sudan ucuz olacak”®, sloganımız oldu.

Geçen zaman içerisinde özel sektörde ve kamuda onlarca başarılı projeyi gerçekleştiren PlanetDISK® Dönen Biyolojik Disk Sistemi, 50 – 20.000 kişi kapasiteli atıksu arıtılması, suyun yeniden kullanımı ve biyodisk teknolojisi konularında akla gelen ilk isim ve “marka” olmuş, taklitlerinin esin kaynağı haline gelmiştir.

Yaşanabilecek bir Dünya için sürdürülebilir atıksu arıtma teknolojilerine gereksinim bulunmaktadır. Arıtma sistemlerinin başarısı, işletmesinin zor olmamasına ve düşük enerji tüketimine sahip olmasına bağlıdır. İşte biz, PlanetTEK A.Ş. olarak, 2004 yılından bu yana, PlanetDISK® sayesinde, tam da bunu sunuyoruz sizlere!!!

Yaptıklarımızla gurur duyuyoruz, yapacaklarımızın heyecanıyla daha çok çalışıyoruz. Hizmet ve ürünlerimize gösterdikleri güvenle Gezegenimize hizmet etme fırsatını bize veren tüm dostlarımıza teşekkür ederiz!

Misyon ve Vizyon

Misyonumuz:
PLANETTEK’in misyonu çevre ve arıtma teknolojileri konusunda doğaya ve insana, makûl yatırım seviyeleri, düşük enerji maliyetleri ve işletmesi kolay olan gelişmiş teknoloji ürünleriyle hizmet vermek, “Tek Gezegenimizi” korumak için toplumu bilinçlendirme çabasını sürdürmektir.

Vizyonumuz:
Akademisyenlerin, bilim ve iş adamlarının, hükümet ve yerel yönetim otoritelerinin halkla birlikte elele, “Tek gezegenimizde” sürdürülebilir kalkınmanın gerçek olabileceğini, bunun mutlaka başarılması gerektiğinin bilincinde olması ve bu yönde asgari çabayı sarf etmesidir.

Tarihçe

2004
PlanetTEK Cevre ve Arıtma Teknolojileri şahıs firması olarak 4 Mayıs’da resmen kuruldu.  Şirketin adı, Tek Gezegen anlamına gelen PlanetTEK konuldu.

2005
1 yılı gecen AR-GE çalışması sonucunda ilk PlanetDISK® Dönen Biyolojik Disk ünitesi 3 ayda AS Arıtma atölyesinde imal edildi.  İlk teknik çizimler ve yerleşim planları   Envirotek AŞ tarafından yapıldı.  İlk müşteri Dörtyol İskenderun’da Delta Petrol idi.  İlk PlanetDISK® sistemi halen sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

2007
İlk ihracatımızı ENKA A.Ş. ye Cezayir şantiyesine yaptık.

2008
PlanetTEK dünya çapında pazarlama gücünü artırmak amacıyla Londra merkezli CTG firmasıyla ortaklık yapar.  Firmanın yeni ismi CTG PlanetTEK A.Ş. olur.

2009
Yeni bir model PlanetDISK®  MMX tanıtımı yapılıyor.  2 ayrı gövde kaplinle ortada birleşiyor ve tek bir redüktörle çalıştırılıyor.

2010
Bakü  – Ceyhan boru hattı üzerinde TEKFEN – BP projesi 2 pompa istasyonunda MMX modeller çalışmaya başlar.

2011
İlk kamu projesi, Ankara’da 4 köyde yapılan arıtma tesisleri olur.  KUTLAR mühendislik proje ortağıdır.  Sistemde çoğunlukla MMX model kullanılır.

2012
MMX modeli pek çok yerde mekanik sorunlar yaratır ve bu modelin imalatına son verilir.

2014
PlanetDISK® gövdeleri fiber yerine rotasyonla polietilenden yapılmaya başlanıyor. Arıtma kapasitesi %12 artırılıyor.  İlk 10 ünite siparişi Bulgaristan sınırında İğneada Belediyesi’ne.

2015
PlanetTEK CTG den ayrılmaya ve tek başına PlanetTEK A.Ş. olarak yola devam etmeye karar verir.

Dünyanın en büyük ve köklü kuruluşlarından VEOLIA’ya 21 adet PlanetDISK® units are exported.  Units are manufactured in less than 3 months. Her bir ünitenin üzerine Made in Türkiye ibaresi yazıldı ve nazar boncukları konuldu.

2016
BAE’nin dev cevre teknolojileri firması METİTO PlanetDISK®i Avrupalı markalara tercih ediyor.

Yeni nesil fiberglass gövde ve tek parça PP, yeni malzeme diskler, MX1 modeli olarak imal ediliyor ve ilk sevkiyat Batum, Gürcistan köylerine yapılıyor.

2018
PlanetDISK® in dönerek hizmet verdiği ülkelerin sayısı 19 a ulaşır.  Meksika, Avustralya ve Yunansitan’da PlanetDISK® tercih edilmektedir. 5 kıtada PlanetDISK hizmet vermektedir artık!

2019
PlanetTEK A.Ş. 15. Yılında Sancaktepe’de tamanen kendine ait ilk fabrikasını açar.  Artık PlanetTEK daha hızlı, daha dinamik, daha küresel bir markadır!

Değerlerimiz

Etik Kurallara Uygunluk; Tüm hizmetlerde, etik kuralların geçerliliğinin titizlikle gözetilmesi.

İnsancıllık; İnsan yaşamı ve mutluluğunun her şeyden önemli sayılması.

Güvenilirlik; Kurum çalışanlarımızın, sözlerinde ve davranışlarında doğruluktan ayrılmaması.

Ekip Çalışması; Birbirini yürekten tamamlayan, katılımcı ve yaratıcı ve yenilikçi üyelerden oluşan ekipler kurmak.

Çevreye Saygı; Fiziksel, biyolojik ve sosyo-kültürel alanlardan oluşan çevrenin korunmasını ahlaki ve sosyal sorumluluğumuz olarak kabul etmek

Neden PlanetDISK?

Esin Kaynağı Doğa
PlanetDISK® sisteminin en önemli özelliği, tasarımının karmaşıklıktan uzak, doğal ve basit oluşudur. Bu da işletme ve bakım kolaylığı sağlamaktadır.

Enerji Tasarrufu
Dönen Biyolojik Disk sisteminde %90’e varan bir enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Biyodisk, bilinen bütün teknolojiler arasında en az enerji tüketen atıksu arıtma sistemidir. Bir PlanetDISK® tesisinde ortalama kişi başı aylık enerji maliyeti 0,1$’dan azdır.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları
Düşük enerji ihtiyacından dolayı sistem güneş ya da rüzgar enerjisiyle kolaylıkla çalıştırılabilir.

Koku Yok Ses Yok
Kokusuz ve gürültüsüz mekanik düzen. 0.37 kW enerji gerektiren ve dakikada 3 devir dönen bir düzenek neredeyse sessiz çalışmaktadır. Bakterilere  derinlemesine nüfuz eden bol oksijenle çalışan biyodisk sisteminde hava dışarı üflenmemektedir. Sistemin kokusuz olmasının sırrı budur.

Değişken Yüklere Uygun
İstikrarlı, güvenilir biyolojik arıtma süreci. %250’ye kadar olan ani hidrolik ve organik yükleme değişiklikleri bile arıtma performansını olumsuz etkilemeyecektir. Köylerde ya da gri su gibi bakteri seviyesi düşük olan yerlerde bile sistem performansı mükemmeldir.

Azot ve Fosfor Giderimi
Biyodisk sisteminde azot ve fosfor giderimi de Avrupa standartlarında sağlanabilmektedir.

Suyun Yeniden Kullanımı
Arıtılan su ileri filtrasyon yöntemi ve dezenfeksiyon sonucunda sulama, araç yıkama amaçlı ve tuvalet klozetlerinde vs. kullanılabilir.

Kolay Bakım
Düşük bakım maliyeti. Disklerin yüzeyinde tamamen doğal olarak oluşan biyolojik çamura, Aktif Çamur sisteminde olduğu gibi sürekli gözetim ve müdahale gerekmemektedir. 5000 kişi kapasiteli bir tesiste haftalık bakım süresi 1- 2 saat arasındadır.

Uzun Ömür
PlanetDISK® üniteleri korozyondan asla etkilenmeyecek fiberglas, PE, yüksek yoğunluklu polipropilen (HDPP), galvaniz kaplama ve paslanmaz gibi üstün özellikli malzemelerden imal edilmiştir. Evrensel biyodisk tasarım kurallarına göre boyutlandırılmış ve şekillendirilmiştir. Üstün tasarımı sayesinde PlanetDISK® dünya markaları arasında en az enerji tüketenler arasında yer almaktadır.

Proje Onay Dosyası
Proje Onay Dosyası (POD), Çevre Bakanlığı ve yerel idareler tarafından talep edilir. İskan izni için gereklidir. PlanetTEK A.Ş., Büro Tescil Belgeli, POD hazırlama yetkisine sahip bir Çevre Teknoloji firmasıdır. PlanetTEK projelerinin önemli bir bölümü çevre/deşarj izni sahibidir.

7/24 Teknik Hizmet
Dünya çapında yedek parça ve bakım hizmeti.

Gurur Tablosu